Plán činnosti
Plán činnosti ASEP na rok 2024
Neistota vo svete, slovenské verejných financie, administratívna a finančná záťaž podnikania
V roku 2024 bude ovplyvňovať podnikateľské prostredie na Slovensku predovšetkým celková neistá ekonomická situácia vo svete a alarmujúci zlý stav verejných financií na Slovensku. Vlády po celom svete budú prijímajú opatrenia s významným vplyvom na podnikateľské prostredie, rovnako tak slovenská vláda, vzhľadom na veľmi zlý stav verejných financií. Členom ASEP bude podľa vývoja situácie poskytovaný servis, hlavne vo forme aktuálnych informácií o pripravovaných opatreniach. ASEP bude aj naďalej, či už samostatne, alebo v rámci členstva v Republikovej únii zamestnávateľov (ďalej len „RÚZ“) vyvíjať aktivity, s cieľom minimalizovať negatívne dopady prijímaných opatrení na členov, a tak ako doteraz, bude tiež slúžiť ako platforma pre výmenu informácií a „best practice“ medzi členmi.
Kolektívne vyjednávanie
Pre členov ASEP je prioritou predovšetkým kolektívne vyjednávanie a dohoda na podnikovej úrovni, len tak sa dajú zohľadniť špecifické požiadavky zamestnancov v rôznych podnikoch. ASEP bude naďalej pokračovať v aktivitách vedúcich k zabezpečeniu metodickej podpory svojich členov, bude sústreďovať informácie a praktické skúsenosti svojich členov s kolektívnym vyjednávaním na podnikovej úrovni a ďalej zabezpečovať konzultácie a výmenu informácií. Dňa 23. 10. 2024 bola v NR SR prijatá novela zákona o minimálnej mzde, ktorá tiež nepriamo novelizovala zákon o kolektívnom vyjednávaní a do legislatívy vracia ustanovenie o tzv. „reprezentatívnej kolektívnej zmluve vyššieho stupňa“. Do budúcna je opäť možné vyhlásiť kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa za reprezentatívnu tzn. ustanovenia sa môžu vzťahovať aj na zamestnávateľov, ktorí jej obsah nemohli ovplyvniť. Bude opäť nevyhnutné vyvíjať aktivity s cieľom zabrániť nedobrovoľnému rozširovaniu vyšších kolektívnych zmlúv na členov ASEP.
Aktivity ASEP v legislatívnej oblasti
ASEP sa v legislatívnej oblasti sústredí na legislatívu, ktorá má vplyv na činnosť jej členov a v ich záujme bude monitorovať a pripravovať pripomienky k novelizovaným zákonom. Zvýšené riziko prijímania legislatívy s negatívnym dopadom na podnikateľské prostredia možno očakávať vzhľadom k zlému stavu verejných financií. Najdôležitejšie právne normy, ktorými sa bude ASEP zaoberať sú Zákonník práce, daňovo-odvodová legislatíva, Zákon o kolektívnom vyjednávaní, Zákon o minimálnej mzde, Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Vzhľadom k negatívnym dopadom aj reguláciou na úrovni Európskej únie - ESG, CBAM (Cross Border Adjustment Mechanism), EUDR (European Union Deforestation Regulation), PFAS (Per- and Polyfluoroalkyl Substances) a ďalšími, ktoré majú negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.
Členská základňa
ASEP patrí aktuálne k najreprezentatívnejším sektorových zamestnávateľským organizáciám, aktuálne má 27 členov, ktorí spolu zamestnávajú 15 432 zamestnancov. V nasledujúcom období bude vyvinuté úsilie s cieľom rozšíriť členskú základňu o ďalších významných zamestnávateľov.
Spolupráca s RÚZ
ASEP bude aj naďalej spolupracovať s RÚZ, ktorá komplexne zastrešuje problematiku podnikateľského prostredia a ako člen tripartity je významným partnerom pre jednotlivé rezortné ministerstvá pri tvorbe legislatívy a prijímaní opatrení na zlepšovanie podnikateľského prostredia. Členská základňa RÚZ je tvorená 38 zväzmi a 42 individuálnymi členmi zamestnávajúcimi takmer 230 tisíc zamestnancov. Aj v roku 2024 bude ASEP už ako riadny a podľa počtu zamestnancov jeden z najväčších kolektívnych členov RÚZ veľkú časť aktivít realizovať v rámci členstva v RÚZ. Členovia ASEP sú zároveň členmi RÚZ.
Ostatné aktivity
Okrem vyššie uvedenej problematiky bude samozrejmým poslaním ASEP zastrešovať a komplexne riešiť problematiku strojárskeho a elektrotechnického priemyslu na Slovensku, hájiť záujmy svojich členov a byť rovnocenným partnerom vo vzťahoch s orgánmi štátnej správy, ako aj s ďalšími relevantnými inštitúciami a partnerskými organizáciami.